SlovenskýEnglish
Zmenšiť textZväčšiť text

Kultúra

Zdá sa, ako by sme sa v mnohých veciach v našich končinách prepadli do ničoty. Tak je to aj s kultúrnym životom v našej obci. Spomienky dnes už štyridsiatnikov a starších na život počas nedieľ a sviatkov sa zdajú, akoby boli z iného sveta. Kto by už bol veril, že po dedinách v minulosti chodili estrádne a umelecké súbory, cirkus, na odpustovú slávnosťkolotoče, hojdačky, strelnice a množstvo stánkov, cirkevné sviatky zapĺňali priestor pred kostolom, školáci pod vedením učiteľov mali pravidelné vystúpenia pre rodičov a celú obec. Bol dostatok chlapcov, ale aj financií na futbalovú súťaž. Dnes je všetko tak nepochopiteľne vzdialené. Do akej miery je na vine narastajúca komercionalizácia spoločnosti a do akej miery aktivita či nečinnosťnás, ktorí tu žijeme,  ťažko povedať. Zdá sa však, akoby sa každý uzatváral do svojej ulity, ktorej hlavnou výbavou je televízor a internetové sociálne siete, kde je zdánlivá anonymita pre jedných a pre druhých virtuálna komunita spriaznených duší.

Akoby čarovným prútikom zmizlo všetko v minulosti. Ojedinelé lastovičky, ako vystúpenie detí na deň matiek, či slabý odvar z niekdajších odpustových slávností, len zvýrazňujú tu púšť, ktorá tu je, či si to chceme alebo nechceme priznať. Treba len dúfať, že sa nájde človek alebo skupina, ktorá nájde spôsob a cestu, ako oživiť našu obec.

Utiekanie sa k televízii a novšie k internetu určite nenahradí spoločenské akcie. Ale predsa len, ak už tu ten internet je, budeme veľmi rád, ak sa naši mladí alebo aj tí starší podelia s nami o svoje radosti. A že času na nejakú tu tvorbu alebo inú spoločenskú aktivitu je vždy dosť, poukazuje aj prvá lastovička, ktorá prijala výzvu a poslala nám trošku svojej práce. Tá neznáma, ale známa pod pseudonymom  „Aha“, začala sa venovať kresleniu začiatkom tohto roku. Čo poviete na to? Dva - tri mesiace snahy o pochopenie techniky výtvarnej práce - myslím, že nad výsledkom  klobúk dole.

A čo povieme na to my ostatní a čo naša mládež? Prispejeme niečím, čo by aspoň takouto formou pomohlo - dúfajme, pomaly oživiť to kultúrne prostredie, ktoré tu bolo v minulosti? Možno že to samotná báseň alebo poviedka neurobí, ale možno to bude prvý krôčik k nástupu na maratón kultúrneho pozdvihnutia obce.

Tešíme sa na Vaše ale i vaše príspevky.